ТАРÁБ АНДАЛУСÍ » Будинок Актора
1
Лют

Будинок Актора

Автор: kostia | Рубрики: Різне

Будинок Актора: як виглядає

Інтернет-сайт: http://actorhall.com.ua

Як знайти:
Метро «Золоті Ворота», 3 хвилини пішки вулицею Ярославів Вал
Адреса: Київ, вулица Ярославів Вал 7

Дом Актера: як знайти

Інші фото та схема зали

Будинок Актора: сценаБудинок Актора: залаБудинок Актора: схема зали

Ми обираємо це місце для наших концертів не випадково!!!

Караїмська кенаса: синагога у мавританському стилі

Київський Будинок Актора розташовується в історичній будівлі колишньої караїмської кенаси (синагоги) – молитовного будинку караїмів (1902р.). Караїми – давня іудаїстсьска релігійна громада, що вшановує Старий Заповіт замість Талмуда. Будівництво кенаси замовила київська громада караїмів, яких вважають нащадками давніх хазар (тюрків за походженням), що прийняли іудаїзм як віросповідання. Традиційними місцями проживання караїмів є Крим, деякі міста Західної України (Львів, Галич, Луцьк) та район Тракай в Литві. Вважається, що перші караїми з’явилися в Києві близько 1850р., а за два роки до початку будівництва кенаси (1896р.) Їх налічувалося близько 800 осіб. Найвпливовішими представниками караїмської громади міста було сімейство Когенів. Так як з часу появи в Києві караїмської громади вона не мала свого храму, голова громади і власник тютюнової фабрики, Соломон Аронович Коген, вирішив виправити цю ситуацію. З благословіння київського газана Йосипа Султанського, він придбав садибу на Ярославовому Валу і виділив гроші на будівництво кенаси. Проектування і будівництво будівлі кенаси було замовлено київському архітекторові Владиславу Городецькому і інженеру-винахіднику Антону Страусу (відомим також за своїми іншим архітектурними шедеврами: костелом святого Миколая та домом з химерами, який будувався в один час з кенасою). Будівництво почалося в 1898р., було припинено в 1900р. у зв’язку зі смертю Соломона, але було завершено його братом Моїсеєм за рахунок спадщини, і в 1902р. відбулося урочисте відкриття кенаси.

Так як на будівництво кенаси були виділені великі гроші, все було зроблено з дорогого і прогресивного на той момент матеріалу – цементу, включаючи все зовнішнє оформлення – окантовку пройому вхідних дверей і ніш, орнаменти вікон і парапету, підвіски, що спускаються з верхнього карнизу по всьому периметру. Крім того, будівлю було обладнано найновішими на той момент технічними досягненнями – електричним освітленням, паровим опаленням і вентиляцією. Стіни біля основи мають товщину 1,5 м. Планування кенаси – симбіоз мусульманської мечеті та єврейської синагоги. Всередині будівлі від центрального входу знаходиться вестибюль, дві невеликі бічні кімнати і головний молитовний зал, розділений аркою на дві нерівні частини.

Будівля кенаси вважалася одним їх найкрасивіших у місті і вражала розкішшю своєї обробки і майстерністю виконання – вони були виконані в незвичайному для Києва мавританському стилі.

«Молитовний караїмський будинок – вишуканий, але трохи похмурий, оздоблений зовні скульптурними фантастичними візерунками і письменами в мавританському стилі; двері і вікна його заокруглені у вигляді підкови » (Путівник. К., 1917)

Зовнішній декор стін кенаси, виконаний італійським зодчим Еліо Саля, не мав аналогів у всьому Києві. Стіни кенаси багато прикрашені імітацією кам’яного різьблення і ліплення у вигляді арабесок. Внутрішній зал також вражає красою витончених ліпних орнаментів, що заповнюють всю площу стін. Ліпні орнаменти доповнювалися різнокольоровими вітражами на вікнах. Будівлю вінчав блискуче виконаний купол зі шпилем, який був зруйнований за часів радянської влади (або в 1920-1930гг., або по час реконструкції 1968р.), від чого будівля назавжди втратила свій казковий вигляд. На цоколі зниклого купола досі можна розглянути ліпний орнамент у вигляді нескінченної свастики (для цього треба перейти на протилежний бік вулиці).

Кенасса довгий час була єдиним молитовним місцем для київських караїмів. У 1920 році вона була закрита радянською владою, а діяльність караїмської громади заборонена. Пізніше в цій будівлі знаходилися установа політосвіти, будинок народів сходу, під час війни – греко-католицька церква, після війни – ляльковий театр, з 1952р. – Кінотеатр «Зоря», а з 1981р. – Будинок актора.

Історичні фото

Кенаса 1902 (1)Кенаса 1902 (1)Кенаса з серединиКенаса: алтарКенаса 1917 (1)
Кенаса 1917 (2)Кенаса 1978Кенаса у 1980тіКенаса: дивовижна арка центрального входу

Один комментарий

kostia
 1 

test

Квітень 11th, 2015 at 21:58

Написать комментарий

Вы должны войти чтобы написать комментарий.